Muhabir Banka Nedir?

• Erdem Gürer

Muhabir Banka Nedir?

Günümüz çağında artan nüfus ve internet kullanımı ile birlikte Dünya ticareti de beraberinde büyüdü. Yapılan ticaret neticesinde milyonlarca para transferi gerçekleşiyor. Para transferleri kişiler veya kurumlar arasında gerçekleşsede arka planda öncelikle bankalar arasında gerçekleşiyor. İşlemi gerçekleştiren bankanın yurt dışında şubesinin olması gerekiyor Dünya’nın her bir ülkesinde şube açma maliyetine katlanmak istemeyen bankalar ne gibi çözüm üretiyor ?  Bu durumda devreye muhabir banka giriyor.  Bu yazımızda örnekleriyle anlatacağız.  

Muhabir Banka Nedir?

Bu kavramı, para transferi başlatmak istediğiniz bankanın yurt dışında şubesinin bulunmadığı Ülkelerde farklı bir bankanın yerel banka adına işlem yapması olarak tanımlayabiliriz. Bu işlemin ilk ortaya çıkış yeri Amerika Birleşik Devletleri olarak tarihte yer almaktadır.

Ülkemizdeki yabancı bankaların Türkiye temsilciliklerini öğrenmek istiyorsanız Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu sitesinde bulabilirsiniz. 

Muhabir Banka Masrafı Nedir?

İki anlaşmalı banka arasında gerçekleşen para transferi karşılığında ortaya çıkan komisyon ücretidir. Bu komisyon ücreti para transferini yapan kişiye aittir. Ödenecek komisyon ücretleri her bankaya göre değişiklik göstermektedir. Genelde gönderilecek tutarın hangi baremde olduğuna bağlı değişiklik göstermektedir.

Örnek; 0,00 TL ile 15.000 TL   arası gönderimlerde Asgari X TL Azami Y TL gibi baremleri bulunmaktadır. 

*Gönderilen kanala göre yani mobil bankacılık, ATM veya şubeden gönderim gibi.

Transfer komisyon tutarlarını para transferi başlatılacak bankanın internet sitesinde Komisyonlar bölümünde yer almaktadır. Para transferi işlemini gerçekleştirdiğinizde hesap hareketleri kısmından Muhabir Banka Masrafı” olarak yansıyacaktır.

Bunu bir örnek ile açıklamak anlaşılması açısından daha kolay olacaktır. Gülşen hanım’ın oğlu Emre yüksek lisans eğitimi için Polonya’ya gitmiştir. Gülşen hanım Polonya’daki oğluna para göndermek istiyor.

Örnek;

Gülşen hanım Türkiye’de X Bankasındaki hesabından, Polonya’daki Y bankasında hesabı olan oğlu Emre’ye para gönderiyor. X Bankasından Y Bankasına para direkt olarak gitmez. X Bankası Polonya’da bir yerel Z bankası ile anlaşmalıdır. (Z Bankasına muhabir banka deniyor) X Bankasından göndermiş olduğunuz para önce Z Bankasına gider, oradan Emre’nin Y Bankasındaki hesabına gider. Burada Z Bank tarafından yapılan komisyon kesintisi muhabir banka masrafı olarak görünüyor.

Vomsis’i deneyin!

Vomsis'in ayrıcalıklı dünyasını ücretsiz keşfedin.
Hemen Ücretsiz Deneyin

* Deneme süresi boyunca kredi kartı bilgileri alınmaz!