Geçmişten Günümüze Bankacılık ve Açık Bankacılıkta 3. Parti Yazılımların Önemi

• Erdem Gürer

Geçmişten Günümüze Bankacılık ve Açık Bankacılıkta 3. Parti Yazılımların Önemi

Bankacılık sektörünün geçmişi ?

Bankacılık sektörünün geçmişi 1600’lü yıllara dayanmaktadır. Geçmişten günümüze kadar bankalar farklı ürünler ile müşterilerine hizmet veriyor. Bu ürünler çeşitlilik göstersede temel amaç müşteri taleplerini karşılamak. Müşterinin taleplerini karşılama konusunda birbirleriyle yarış halinde olan bankalar müşteri isteklerini karşılarken müşteri memnuniyetini de en üst seviyede tutarak müşterilerini diğer bankalara geçmesine engel olmak istiyorlar.

Banka terimlerinin karmaşık oluşu müşteri memnuniyetinin azalmasına sebebiyet vermektedir. Toplum açısından baktığımızda geliri olan herkes finans yönetimine ihtiyaç duymaktadır. ‘Bu gelirin ne kadarını harcayıp ne kadarını yatırım ne kadarını tasarruf olarak değerlendirmeliyim’ noktasında karar vermenize destek olacak 3. parti yazılımlar açık bankacılık sistemi ile daha etkin hale geldiler.

Açık bankacılık sistemini bankacılık sektörü açısından değerlendirdiğimizde banka müşterilerinin istekleri karşısında zorunlu olarak gelişmek durumundadır. Bu durum bankaların gelişim hızını artırmasına sebep olmaktadır. Tam bu noktada 3. parti yazılımlar bankalara farklı bir bakış açısı getirmektedir. 3. Parti dediğimiz bu yazılımlar bir bankacı yada finansçı gibi düşünmekten daha çok müşterinin finansal bilgilerini açık, anlaşılabilir, raporlanıp takip edilebilir bir hale getirmektedir. Öte yandan bu uygulamalar çoğunlukla bizlere karmaşık gözüken verileri sadeleştirerek finansal kararlarımızı alırken daha dikkatli olmamıza olanak sağlaması banka açısından müşteri memnuniyetinin zirveye taşınmasına yardımcı olur.

Açık Bankacılıkta 3. Parti Yazılımlar

3. Parti yazılımlardan biri olan Vomsis bir tercüman gibi Banka ile Müşteri arasında köprü görevini üstlenerek iki tarafında birbirini daha iyi tanımasına yardımcı olur. Bu sayede banka tarafından verilen hizmetin kalitesi artmaktadır. Müşteri açısından düşünecek olursak banka tarafından verilen bilgilerin daha anlaşılabilir oluşu müşterinin Banka ile olan iletişimini güçlendirmektedir

Vomsis’i deneyin!

Vomsis'in ayrıcalıklı dünyasını ücretsiz keşfedin.
Hemen Ücretsiz Deneyin

* Deneme süresi boyunca kredi kartı bilgileri alınmaz!