FinTech Sektörüne Giriş

• Erdem Gürer

FinTech Sektörüne Giriş

Tüm dünyada yaşanan teknoloji ve internet devrimi birçok sektör için yepyeni fırsatlar sunmuştur. Finans sektöründe yaşanan değişim ve gelişimler de bankaların teknolojik alt yapılar geliştirmesini tetiklemiştir. Öncelikle sektörde yerini alan ATM’ler ve mobil bankacılık uygulamaları bunun en belirgin özelliğidir. Şimdi birlikte finansal alanda yaşanan teknolojik gelişmeleri tanımlamak için kullanılan FinTech kavramını inceleyelim.  

FinTech Nedir?

FinTech (Financial Technology), Finansal Teknoloji olarak dilimize çevrilmektedir. Tanımsal olarak, Finans hizmetlerini iyileştirmek, geliştirmek, daha iyi hale getirmek adına teknolojiden faydalanan yeni bir finans endüstrisi şeklinde tanımlanabilir. Bu süreci bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar gibi cihazlar yardımıyla yönetmektedir. Bireylerin veya bir işletmenin çeşitli finansal süreçlerini daha iyi yönetmesine yardımcı olacak şekilde kullanılmasını kapsar. FinTech, teknolojiden aldığı güç ile birlikte geleneksel finans hizmetlerine kıyasla müşteriye zaman tasarrufu kazandırır. Aynı zamanda iş yükü noktasında da kolaylık sağlama anlayışı günbegün gelişmektedir. Bunun ispatını her yıl Fintech sektörüne yapılan yatırımların katlanarak artmasından da anlayabiliriz. FinTech sektörü gelişmeden önce bir banka hesabı açmak istediğimizde tüm evrak işlerimizi bankaya giderek halletmek zorundaydık. Artık nerede olduğumuz farketmeksizin internet üzerinden bu işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliriz. FinTech girişimlerinin en temel ve aynı özelliği; daha çevik davranarak, bir sektörün daha hızlı ve daha iyi hizmet sunabilmesini sağlamaktır. 

Gelişimi Süreci

FinTech için gelişim dönemlerini üç bölümde inceleyebiliriz. FinTech için başlangıç dönemi 1866 ve 1987 yılları arasında gerçekleşmiştir. Bu tarihler arasında 1918 yılında, ilk elektronik fon transfer sistemi olan Fedwire kurulmuştur. 1950’li yıllarda ise ilk kredi kartları kullanılmaya başlanmıştır. Yani FinTech için başlangıç dönemi olan tarihler arasında, telgraflar, ATM’ler ve kanallar aracılığıyla gelişim başlamıştır. 1987-2008 arasını kapsayan ikinci dönemde ise finans dünyası için artık dijital adımlar büyümüştür. Bu yıllar arasında internet ve bilgisayar teknolojisinin giderek artması da finans sektörünün dijitalleşmesini kolaylaştırmıştır. Örneğin 1973 yılında SWIFT kod sistemi kurulmuştur. 2008’den bu yana olan dönemde ise teknolojik gelişmeler hızlanmış ve küresel çapta tüm sektörler bundan etkilenmiştir. Genel olarak insanların alışveriş alışkanlıkları değişmiş ve para harcama sistemleri dönüşmüştür. Buna bağlı olarak yeni girişimler oluşmaya başlamış ve finansal alanda hizmet sağlayan kollar artmıştır. Özellikle son dönemlerde gündemde olan bitcoin ve kripto para konuları da üçüncü gelişim aşamasında dikkat çekmektedir. 

Avantajları ve Dezavantajları

FinTech’in genel felsefesi müşteri odaklılık ve kısa zamanda en iyi hizmeti sunmaktır. Dolayısıyla avantajlarını “müşteriler için” ve “firmalar için” olarak iki başlıkta toplamak doğru olacaktır. Firmalar için ilk bahsedilmesi gereken avantaj, finansal yönetim konusundaki yüklerin hafiflemesidir. Sunduğu teknolojik alt yapı sayesinde birçok firma için finansal yönetim süreçlerinin hızlanmasını ve kolaylaşmasını sağlar. Aynı zamanda, ulaşmakta kısıtlı kalınan noktalarda yeni müşterilere ulaşma konusunda da firmalara avantaj sağlamaktadır. Ayrıca çeşitli kullanım kolaylıkları vb. sunulduğunda müşteri sadakatini de oluşturur. Müşteriler için ise finansal alanlarda yararlanacakları her bir kolaylık FinTech’in sunduğu avantajlar arasındadır. Bunların yanında robotik öğrenme ve makineleşme geliştikçe insan çalışmasına duyulan ihtiyaç azalması bir dezavantaj olarak sayılabilir. 

 

FinTech bir girişim olarak Vomsis, işletme sahiplerinin finansal yönetimlerinde yanında. Vomsis ile çalıştığınız tüm bankaların hesaplarını tek ekrandan kolayca görüntüleyebilirsiniz. Bakiye bilgilerinizi ve hesap hareketlerinizi kolayca takip edebilirsiniz. Tüm banka ve kredi kartları ile online ödemelerinizi kolayca tahsil edip nakit akışınızı hızlandırabilirsiniz. Kullandığınız tüm POS cihazlarının raporları için zaman harcamadan kolayca raporlarınıza ulaşabilirsiniz. Vomsis ile online bankacılık işlemleriniz için işlerinizi kolaylaştırıp işinizi büyütmeye odaklanın. 

Vomsis’i deneyin!

Vomsis'in ayrıcalıklı dünyasını ücretsiz keşfedin.
Hemen Ücretsiz Deneyin

* Deneme süresi boyunca kredi kartı bilgileri alınmaz!