FinTech Sektörüne Giriş

• Erdem Gürer

FinTech Sektörüne Giriş

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda sizinle genel manada FinTech’in ne olduğuna, hemen ardından geleneksel finans teknolojilerinden ne gibi farklılıklar içerdiğine son olarak ise avantajlarına değinerek yazıyı sonlandırmış olacağız. Haydi o halde başlayalım!

Öncelikle nedir bu FinTech dediğinizi duyar gibiyim.. FinTech(Financial Technology), Finansal Teknoloji olarak dilimize çevrilmektedir. Tanımsal olarak ise verilen Finans hizmetlerini iyileştirmek, geliştirmek, daha iyi hale getirmek adına teknolojiden faydalanan yeni bir finans endüstrisi şeklinde tanımlanabilir.

Örneklendirerek gitmek istersek FinTech, bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar gibi cihazlar tarafından kullanılan teknolojileri kullanarak, bireylerin ve herhangi bir işletmenin müşterilerinin çeşitli finansal süreçlerini, yaşamlarını daha iyi yönetmesine yardımcı olacak şekilde kullanılmasını kapsar.

Teknolojideki gelişmeler finans sektörünü fazlasıyla etkilemektedir. FinTech, teknolojiden aldığı güç ile birlikte geleneksel finans hizmetlerine kıyasla müşteriye hem zaman tasarrufu hem de iş yükü noktasında kolaylık sağlama anlayışı ile günbegün gelişmektedir. Bunun ispatını her yıl Fintech sektörüne yapılan yatırımların katlanarak artmasından da anlayabiliriz.

FinTech sektörü gelişmeden önce bir banka hesabı açmak istediğimizde tüm evrak işlerimizi bizzat bankaya giderek halletmek zorundaydık. FinTech’de ise nerede olduğumuz farketmeksizin mobil uygulama ve/veya web  üzerinden bu işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirme kolaylığı sağlanmış bulunuyor.

Peki FinTech’lerin geleneksel finans teknolojilerine kıyasla avantajları nelerdir onlara bakalım:

  • Çok düşük maliyetler
  • Kişiselleştirilmiş ve çok hızlı hizmet
  • Müşterinin ihtiyaç duyduğu şeylere göre uyarlanmış çözümler
  • Her şey çevrimiçi olarak, internet üzerinden kolayca bankaya gitmeden halletme imkanı

gibi avantajlar sayesinde müşterileri sağladığı kolaylıklar ile kendisine çeker. FinTech, bankacılığın geleneksel bankacılık hizmetlerine ihtiyaç duymadan milyonlarca kişiye ulaşmasını sağlıyor. Finansal teknolojiyi, bireylerin herhangi bir işletmeyle nasıl işlem yaptıklarıyla ilgilenen her yeniliğe uygulayabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın 🙂