GİB portaldan e-arşiv fatura nasıl kesilir ?

Yayınlanan 509 Nolu Vergi Usul Kanun tebliği ile 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren E-Fatura mükellefi olmayan işletmelere bazı durumlarda e-arşiv fatura düzenlemesi zorunlu hale getirilidi.

Hangi durumlarda E-arşiv fatura kesmeliyiz ?

  • Bir firmaya 1 gün içerisinde KDV dahil 5000 TL ve üzeri fatura kesecekseniz e-arşiv fatura olarak hazırlamanız gerekmektedir.

  • Vergi mükellefi olmayan kişilere 1 gün içerisinde KDV dahil 30.000 TL ve üzeri fatura kesecekseniz e-arşiv fatura olarak hazırlamanız gerekmektedir.

e-Arşiv fatura karşı tarafa nasıl ulaştırılır ? 

e-Arşiv portalında fatura karşı taraf ile direkt olarak paylaşılmıyor. Fatura indirmeniz gerekmektedir. İndirdiğiniz faturayı karşı tarafa e-postayla iletebilirsiniz yada faturanın çıktısını alıp ıslak imzanız ile gönderebilirsiniz.

e-Arşiv Portalına nasıl giriş yapılır ? 

https://earsivportal.efatura.gov.tr/intragiris.html linkine tıklayarak herhangi imza gerekmeden kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

e-Arşiv Portalından nasıl fatura kesilir ?

Sisteme giriş yaptıktan sonra ekranın sol üst köşesinde yer alan “Modül Seç” bölümünden “e-Arşiv Portal” modülünü seçin.


Sistemi ilk kez kullanacak mükelleflerin öncelikle ekranın sol tarafında yer alan işlemler menüsü altında “Kullanıcı İşlemleri“ seçeneğini tıklayarak kullanıcı bilgilerine giriş yapılmalı ve firmaya ait eksik bilgilerin tamamlanması gerekmektedir.

Ekranın sol tarafında yer alan işlemler menüsü altında  “Belge İşlemleri“ seçeneğini tıklayın altında açılan “5000/30.000TL Fatura Oluştur“ seçeneğine tıklayarak açılan ekrandan e-arşiv fatura oluşturabilirsiniz.

1- “Fatura Bilgilerini“ ve “Alıcı Bilgilerini“ doldurunuz.

2- “Satır Ekle“ seçeneğine tıklayarak mal veya hizmete ait açıklama, miktar, birim, fiyat gibi bilgilerini giriniz ve kontrol sağladıktan sonra aşağıda bulunan “Oluştur“  butonuna tıklayın.

Faturanız taslak olarak oluştu!

Ekranın sol tarafında yer alan işlemler menüsü altında  “5000/30.000TL Taslaklar“ seçeneğini tıklayın.

*** Oluşturduğunuz taslak faturayı seçin seçimden sonra faturanızı imzalamadan önce kontrol amaçlı yukarıdaki menüden “Görüntüle“ diyerek kontrol edin.

Oluşturduğunuz taslak faturayı seçin ve yukarıda “GİB İmza“ butonuna tıklayın.

Butona tıkladığınızda iki adımlı bir onay penceresi açılır. Birinci adımda ekranda cep telefonu bilgileriniz yer alır. "Şifre Gönder" butonuna tıkladığınızda 2. adım açılır. 

Cep telefonunuza gelen şifreyi ilgili alana girerek "Onayla" butonuna tıkladığınızda faturanız imzalanmış olur.

Dikkat! Portalda imza adımını tamamladığınız e-arşiv faturaları, düzenlemeniz ya da iptal etmeniz mümkün değildir.