Valör Nedir, Nasıl Hesaplanır?

• Aleyna Eryılmaz

Valör Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Günlük hayatta fazlasıyla kullandığınız bankacılık terimlerinin tam anlamıyla ne anlama geldiğini, kelimenin tam olarak neleri karşıladığını bilmiyor olabilirsiniz. Böylesine titiz bir konuda bilgi eksikliği yorucu ve zorlayıcı olduğu gibi hata yapmaya açık bir durum da oluşturmaktadır. Bu terimleri öğrenmenizi kolaylaştırmak için bu içeriğimizde bankacılık terimlerinden “valör takibi”ni inceleyeceğiz. Böylelikle bankalarla kolay ve sağlıklı bir iletişim kurabilirsiniz. İlk olarak bu kavram nedir, nerelerde kullanılır gibi temel noktalara değineceğiz. Son olarak Vomsis’in kolaylık ve zaman tasarrufu sunan ürünlerinin bu konuda size nasıl yardımcı olacağından bahsedeceğiz.

Valör Tarihi 

Valör, Fransızca’da “değer” olarak nitelendirilmektedir. Faiz hesaplamasının başlangıcını oluşturmaktadır. İngilizce’de “value date” ise değer tarihi anlamına gelmektedir. En kısa tanımıyla işleme başlandığı zaman ile işlemin gerçekleştiği tarih arasındaki farktır. Aslında, mevduat veya kredi hesaplarının bankalar için faizin işlemeye başladığı ilk tarihe denir. Borç olarak geçen işlemler için ise, işlemin yapıldığı gün olarak kabul edilmektedir.

 Nerelerde kullanılır?

  • Bankacılık işlemlerinde sıkça karşımıza çıkmakta olan bu kavram, vadeli mevduat hesabının açılması ile paraya işlenecek olan faizin başlayacağı zaman olarak nitelendirilir. Bankaların yürüttüğü bu süreç ile vadeli mevduat hesaplarındaki paraya işlenecek olan faiz bir gün sonra başlar. Valör tarihiniz aynı gün içerisinde işlenirse herhangi bir faiz kaybı yaşamazsınız. Ancak vadeli mevduat hesabınıza paranızın getireceği faiz bir gün valörlü olarak işlenirse durum değişmektedir. Dolayısıyla paranızın faiz elde etmesi ertesi gün işleneceği için faiz kaybı yaşarsınız.
  • Bu durum aynı zamanda para transferlerinde de karşımıza çıkmaktadır. Paranın transfer edildiği hesaba geçiş tarihi olarak da adlandırılmaktadır. Örnek verecek olursak:

Paranızı mesai saatleri dışında gönderimini gerçekleştirmiş olun. Bankanız mesai saatleri içerisindeki saati valör tarihi olarak belirleyecektir. Bu zaman aralığında paranızı işletip faiz geliri elde edecektir. Özellikle gönderilen tarih cuma mesai saati sonrası veya resmî tatil dönemlerinde ise banka valör tarihini mesai saatleri içerisinde girecektir.

Nasıl Hesaplanır?

Her banka valör tarihini aynı gün veya ertesi gün olarak uygulamamaktadır. Bazı bankalar bu süreyi iki-üç güne çıkarabilmektedir. Parayı belirlenen bu tarih boyunca bünyesinde tutmaktadır. Bu durumlarda müşterilerine yüksek faiz önerilmektedir. Yani gün sayısı arttıkça gerçek faiz oranı da düşmektedir. 

Başlığımızı bir gün valörlü işlem örneğinde inceleyecek olursak:

Bankanızda vadeli mevduat hesabınız olduğunu düşünelim. Paranızı 30 günlük %10 faiz ile yatırdınız. Faiziniz yatırdığınız günün ertesi günü valör tarihi olarak işleme geçmektedir. Bu nedenle eksik faiz ile hesaplanır. Fakat aynı gün faiz işlenmiş olsaydı gerçek faiz oranınız aşağıdaki gibi olacaktır;

  • (30/31)*10= 10,6 olması gerekmektedir.

Valör Takibi Ve Vomsis

Vomsis’in sizler için yaptığı valör takibi ile işlerinizi düzene sokmak oldukça kolay! Sanal ve fiziksel pos kullanımlarınız da akıllı banka asistanınıza sanal posunuzu entegre etmeniz ile süreciniz başlamış olacaktır.

İşinizin başından aşkın olduğu dönemlerde, raporlama kısmında, ayrı bir valör bölümü bulundurmaktadır. Bu sayede sizlere sunduğu POS Raporlama’nın yaptığı valör takibini ayrıntılı bir şekilde inceleyebilmenize olanak sağlıyor.

Ayrıca raporunuzdaki valör tutarınızı sizler için toplayarak hesap hareketlerinde görmenizi de sağlıyor. Böylelikle zamandan tasarruf ederek işlerinize eksiksiz ve hızlı bir şekilde devam edebilirsiniz. Vomsis sadece bunlarla yetinmeyerek unutabileceğiniz veya gözden kaçırabilceğiniz herhangi bir tahsilatı istediğiniz bir tarih sonrası için bile karşınıza çıkarıyor. 

Vomsis sizlere sunduğu ürünlerle hayatınızı kolaylaştırmanın yanında işinize hız ve yenilik de getiriyor. Sizler de Vomsis kayıt formunu doldurarak bu deneyimi ücretsiz yaşayabilirsiniz.
 

Vomsis’i deneyin!

Vomsis'in ayrıcalıklı dünyasını ücretsiz keşfedin.
Hemen Ücretsiz Deneyin

* Deneme süresi boyunca kredi kartı bilgileri alınmaz!