Sanal POS Nedir, Raporlama Nasıl Yapılır?

• Erdem Gürer

Sanal POS Nedir, Raporlama Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin hızla arttığı bir dünyada sanal POS kullanmak, şirketler için adeta kaçınılmaz bir sonuçtu. Bugün birçok şirket sanal POS sayesinde kullanıcılarına sayısız ürün ve hizmet sunmanın yanında bu süreci kolay ve sistemli bir şekilde yürütmenin keyfini çıkarıyor. Bu rahatlığı yaratan temel kaynaklardan biri de şüphesiz POS raporlama süreçlerinin hızlı, verimli ve güvenle yapılabiliyor olması. Eğer siz de sanal POS’un nasıl işlediği, avantajları, raporlama sürecinin nasıl yapıldığı gibi konular hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız; bu içeriğimiz tam size göre!

Sanal POS Nedir?

Sanal POS, en temel tanımıyla internet üzerinden alışveriş yapabilmek için oluşturulmuş bir ödeme sistemidir. Başka bir deyişle, fiziksel hayatta fiziki POS cihazı kullanılarak yapılan tüm ödemelerin internete uyarlanmış bir versiyonudur.

Banka kartı, kredi kartı veya sanal kart ile ödeme yapılabilen bu sistemde; ödeme süreci temelde aynı amaç için kullanılsa da POS cihazına kıyasla farklılık gösterir. Ödeme yapılacak kartın POS cihazına okutulması ve şifre girişi yapılması ile işleyen süreç, sanal POS’ta biraz daha karmaşıktır. Öncelikle sanal POS sisteminin ürün/hizmet satışının yapıldığı e-ticaret sitesine entegre edilmesi gerekir. Sanal POS entegrasyonu sırasında ve sonrasında gerekli güvenlik önemleri alınır. Daha sonra online alışverişe açılan web sitesi üzerinden kullanıcıların karşısına birtakım bilgilerin istendiği bir ödeme ekranı çıkar. Teslimat adresi, fatura detayları gibi bilgilerin ardından müşteriden ödeme yapılacak kart bilgisi istenir. Kullanıcının karşısına çıkan sanal POS ekranına kart sahibinin adı – soyadı, kredi/banka kartı numarası, kartın son kullanma tarihi ve güvenlik kodu (CVV) manuel olarak girilir. Ödeme tutarı ilgili bankaya iletilip onay alındıktan sonra ödeme tamamlanır.

Sanal POS Kullanmanın Avantajları 

Temelde bir tür yazılım olan sanal POS, internet üzerinden yapılan ödemelerde şirketler tarafından en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu kadar sık kullanılmasının da elbette birçok sebebi var. Fiziki POS cihazına online alternatif olarak üretilen bu yöntem, sayısız avantajı da beraberinde getirir. Sanal POS kullanımının yarattığı avantajları aşağıdaki gibi maddeler halinde ele alabiliriz.

  •       7/24 ödeme imkânı: Sanal POS ile internetin olduğu her an, her saat ödeme almak mümkündür. Bu sistem sayesinde işletmeler ya da şirketler diledikleri her an online tahsilat gerçekleştirebilirler. Aynı zamanda bu, müşteriler için de büyük bir avantajdır. Müşteriler, günün diledikleri saatinde yalnızca birkaç basit adımda kolayca alışveriş yapabilir veya ödemelerini gerçekleştirebilirler.
  •       Güvenli ödeme sistemi: İşletmeler, online alışverişi mümkün kılabilmek ve e-ticaret sitelerine pos entegrasyonu yapabilmek için sayısız güvenlik koşulunu sağlamakla yükümlüdür. Bu süreçte aralarında SSL sertifikası, BDDK lisansı, satış/üyelik sözleşmesi, özel şifreleme sistemi gibi gerekliliklerin yer aldığı birçok prosedür gerçekleştirilir. Ayrıca işletmeler, tüm bu bilgileri ve alt yapıyı sağlayan yazılımları güncel tutmak zorundalardır. Böylece hem kendileri hem de müşterileri için güvenli bir alışveriş ortamı sunarlar. Dolayısıyla sanal POS için oldukça güvenli bir ödeme sistemi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
  •       Özel takip ve raporlama sistemi: Sanal POS üzerinden yapılan tüm işlemler, kolayca takip edilip raporlanabilir. Sipariş detaylarından işlem tarihine ve satış istatistiklerine kadar birçok bilgi, sistemli ve düzenli bir şekilde rapora dökülebilir. Online platformlar üzerinden tek ekranda görüntülenebilen bu raporlar, aynı zamanda kolay ve hızlı erişilebilirlik de sunar. İşletmeler POS rapor sayesinde tüm ödeme süreçlerine hâkim olabilir ve ihtiyaç duydukları bilgilere anında ulaşabilirler. 

POS Raporlama Süreci Nasıl İşler? 

POS rapor, teorik olarak sahip olduğunuz kredi kartına ait banka hesap hareketlerini görüntülediğiniz platformlara benzer bir sistemdir. Tıpkı siz alışveriş yaptığınızda işlemlerinize yansıyan ödemelerde olduğu gibi POS raporda da satışlara dair detayları görebilirsiniz.

Raporlama süreci, POS entegrasyonu sağladığınız ilgili banka ile eş zamanlı olarak çalışır. Satış sonrası bankaya yönlendirilen ödeme, banka veritabanından alınarak bir platforma yansıtılır. Online olarak görüntülenebilen bu platform ve içeriğinde yer alan tüm bilgiler, POS raporu ifade eder. POS rapor üzerinde görüntülenen satış bilgileri banka altyapısından otomatik olarak çekilir. İşletmeler başka herhangi bir işleme ihtiyaç duymaksızın bu tek platform üzerinden kolayca satış takibi yapabilir.

Vomsis POS Rapor ile Tanışın!

Akıllı banka asistanınız Vomsis, online tahsilat ve banka hesap hareketlerini takip etme konusunda sağladığı kolaylığın yanı sıra POS raporlama sürecinde de yanınızda! Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde rahatlıkla yönetilebilen Vomsis POS rapor, tüm fiziksel ve sanal POSlarınızı kolayca takip edebilmenize fırsat sunar.

Vomsis POS rapor ekranında, bir işletmecinin ihtiyaç duyacağı her bilgiye ulaşması mümkündür. Aralarında banka bilgisi, işlem tarihi, işlem detayı, net – brüt tutarlar ile taksitli – nakit ödemelerin yer aldığı tüm pos hareketlerinizi; tek ekranda rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz. Geçmiş tarihlere ait ödemelerle birlikte bugün ve gelecek tarihlerde hesabınıza geçecek ödemelere de tek tıkla ulaşabilirsiniz. İstediğiniz tarih aralığına “tarih seç” bölümünden kolayca erişebilir, dilerseniz filtrelediğiniz bilgilerin excel formatında çıktısını alabilirsiniz. Bankalara ait POS geçmişine daha yakından bakmak için ilgili banka sekmesinin üzerine tıklayabilir; komisyon tutarlarını, terminal bilgilerini ve net – brüt ödemeleri rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.

pos-cihazi-raporlama

Siz de sahip olduğunuz fiziksel ve sanal POS’larınızı dilediğiniz her an kolayca takip edebilmek için Vomsis POS raporu tercih edin, Vomsis’in özgürlükçü dünyasına katılın! Tüm POS sistemlerine ait raporları tek ekranda görüntüleyerek zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak Vomsis POS raporu hemen keşfedin!

Vomsis’i deneyin!

Vomsis'in ayrıcalıklı dünyasını ücretsiz keşfedin.
Hemen Ücretsiz Deneyin

* Deneme süresi boyunca kredi kartı bilgileri alınmaz!