Fast Nedir ? Fonların Anlık ve Sürekli Transferi Nedir ?

• Erdem Gürer

Fast Nedir ? Fonların Anlık ve Sürekli Transferi Nedir ?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından 12.11.2020 tarihi itibariyle yapılan duyuruda FAST sistemini tanıttı. Nedir FAST? Fonların Anlık ve Sürekli Transferi yani 18.12.2020 itibariyle 7/24 ve işlem süresi azaltılmış şekilde para transferi yapabileceğimiz bir pilot uygulama.

Finansal özgürlük için bir adım daha : 7/24 Para transferi

7/24 para transferi özgürlüğü ticaretin gelişmesinde büyük bir ivme sağlayacaktır. Süre sınırının olmayışı piyasada ticaret hızını arttıracaktır. Örneğin hafta sonu alışveriş yaparken hesabınızda yeterli tutarın olmadığını fark ettiniz. Bu durumda diğer bankanızdaki hesabınızdan alışveriş yapmak istediğiniz hesabınıza dakikalar için para transferi gerçekleştirebileceğiz. Bu sayede kesintisiz alış veriş sağlayabileceğiz.

Uygulamanın içeriğinde finansal teknolojiler olarak büyük bir gelişme görüyoruz. Artık para transfer süresi azaltılmış oldu. EFT işlemlerinde bankadan bankaya farklılık gösteren işlem süreleri azalması ile birlikte EFT işlemi dakikalar içinde hesaplara geçmiş olacak bu sayede ticaret sırasında zaman kaybı azalacaktır. Örneğin ürün/hizmet teslimi için ödeme yapılmasını bekliyorsunuz. Ödeme işlemi yapıldıktan sonra oluşan bekleme süresinin azalması, müşterinin ürün/hizmete daha hızlı erişmesine olanak sağlayacaktır. Operasyon süresindeki azalış müşteri memnuniyeti olarak geri dönecektir.

Yapılan açıklamaya göre Mobil telefon, E-mail, T.C. kimlik numarası gibi şahsi bilgiler banka hesapları ile ilişkilendirilerek para transferlerinin daha kolay gerçekleştirilmesi sağlanacak. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse bir kişiye para transferi yapmak istediğinizde Iban, ad-soad yada hesap numarası gibi bilgilerin mevcut olması gerekirken bu bilgilere erişmek zor olabiliyor. Ancak bu açıklama ile birlikte para transferi yapmak istediğiniz kişinin yalnızca mail adresini seçerek transfer işlemi gerçekleştirebileceğiz.

Yapılan transferlerin sonucunu 7/24 Vomsis üzerinden takip ederken hesap bakiyelerinizi inceleyebilir dilerseniz bu tutarları gelişmiş filtreleme özelliği ile finansal özgürlüğün tadını çıkarabilirsiniz.

Vomsis’i deneyin!

Vomsis'in ayrıcalıklı dünyasını ücretsiz keşfedin.
Hemen Ücretsiz Deneyin

* Deneme süresi boyunca kredi kartı bilgileri alınmaz!