Kurumsal Tahsilat Sistemi

• Büşra Nur Kalaycı

Kurumsal Tahsilat Sistemi

Kurumsal tahsilat sistemi, kurum ve kuruluşların borçlarını ya da alacaklarını faal şekilde yönetmelerine imkan tanıyan bir sistemdir. Bu sistem, günümüzde firmaların finansal yönetiminde büyük kolaylık sağlamaktadır. Nakit akışının kesintisiz ve düzenli olması her firma için oldukça önemlidir. Özellikle müşteri sayısının ve işlem hacimlerinin arttığı durumlarda alacakların ve borçların takibi, firmaları zorlayabilmektedir. Bu sistem sayesinde işletmeler, borç tahsilat süreçlerini otomatikleştirmektedir. Nakit akışını düzenlerler ve böylece müşteri ilişkileri olumlu anlamda gelişir. Biz de bu içeriğimizde işletmeler için, kurumsal tahsilat sistemi hakkında önemli noktalara değineceğiz.

Kurumsal Tahsilat Sistemi ile Modern Tahsilat Süreçleri

Kurumsal Tahsilat Sistemi yukarıda saydığımız işlemleri, otomasyon ve dijitalleşme esaslarına dayanarak firmaların hizmetine sunmaktadır. Dolayısıyla fatura yönetiminden ödeme takibine, müşteri ilişkilerinden raporlamaya kadar geniş bir yelpazede hizmet sunar. Bu sistem sayesinde firmalar online kurumsal tahsilat sistemleri ile tanışmıştır. Şimdi bu sistemin özelliklerini maddeler halinde inceleyelim.

 • Otomatik tahsilat: Firmaların ürün ve hizmet satışlarında oluşan faturaların otomatik olarak oluşturulmasını ve gönderilmesini sağlamaktadır.
 • Çoklu ödeme seçenekleri: İşletmelerin, kredi kartı, banka transferi ve online ödeme sistemleri gib çeşitli ödeme yöntemlerinden yararlanarak tahsilatlarını kolaştırmaya imkan tanımaktadır.
 • Raporlama ve analiz: İşlemleri otomatikleştirmesi sayesinde detaylı raporlama ve analiz araçları sunarak tahsilat performanslarının izleme ve değerlendirmesini kolaylaştırmaktadır.
 • Müşteri ilişkileri yönetimi: İşletmeler tarafından müşteri bilgileri ve ödeme geçmişi gibi verilerin tek bir yerde toplanmasını ve izlenmesini sağlamaktadır.
 • Bildirim ve hatırlatmalar: İşletme sahiplerinin müşterilerine ödeme hatırlatıcıları ve bildirimlerini otomatik olarak göndermesini sağlamaktadır. Bu sayede alınacak ödemelerdeki gecikme gibi olumsuz durumlar engellenmiş olur.
 • Entegrasyon: Muhasebe programları ve ERP sistemleri ile entegrasyon sağlaması sayesinde tüm finansal verilerin otomatik olarak senkronize edilmesini sağlamaktadır.

Kullanım Alanları

 • Telekomünikasyon Şirketleri; abonelik işlemleri ve fatura tahsilatlarında
 • Kamu Kurumları; vergi ve ceza ödemelerinin tahsilatlarında
 • Enerji ve Su Dağıtım Şirketleri; fatura ödemelerinin yönetiminde
 • Perakende ve E-Ticaret Şirketleri; ürün ve hizmet ödemelerinin tahsilatında

Bu sistemden yararlanmaktadır.

İşletmeler kurumsal tahsilat sistemlerini kullanırken müşterinin ödeme işlemlerini güvenli şekilde yapabilmesine dikkat etmelidir. Bu noktada alınması gereken güçlü güvenlik adımlarının atlanmaması gerekir. Bunun yanında finansal düzenlemelere ve veri koruma yasalarına uyumlu şekilde sistemi kullanmak oldukça önemlidir. Ayrıca hem müşteriler hem de çalışanlar için sistemin kolay kullanımının sağlanması dolayısıyla da kullanıcı dostu bir arayüz tercih edilmesi önemlidir. Böylece şirketlerin büyüklüğüne ve geleceğine oldukça önemli katkılar sağlayabilmektedir.

Online Kurumsal Tahsilat Sisteminin Avantajları

Kurumsal tahsilat sisteminin yukarıda saydığımız alanlarda kullanılabiliyor olması işletmelerin finansal yönetiminde birden fazla yarar sağlamaktadır.

 1. Verimlilik: Finansal işlemlerin otomasyonu sayesinde manuel işlemler azalmaktadır. Böylece iş gücünün daha verimli kullanılması söz konusudur. Bu da işletmeler için en büyük avantajlardan biridir.
 2. Daha İyi Nakit Akışı Yönetimi: Tahsilat işlemlerinin hızlanması ve ödemelerin zamanında alınması sayesinde işletmeler nakit akış yönetimini daha verimli yapabilmektedir.
 3. Maliyet Tasarrufu: İş süreçlerinin otomatikleşmesi, işletmelerin operasyonel maliyetlerinde düşüşü sağlayacaktır. Bu da işletmelerin maliyet tasarruflarında önemli bir yarar sağlamaktadır.
 4. Müşteri Memnuniyeti: İşletmeler tahsilat süreçlerinde müşterilerine kolay ve hızlı ödeme seçenekleri sunmaktadır. Böylece müşteri memnuniyetinin artması önemli avantajlar arasına girmektedir.
 5. Güncel ve Kolay Ulaşılır Veri: Sistemde otomatik işlenen gerçek zamanlı veriler sayesinde güncel finansal bilgiye daha kolay erişim mümkündür. Bu durum işletmelerin finans yönetiminde oldukça avantaj sağlamaktadır.

Sonuç olarak işletmeler bu sistem sayesinde tahsilat süreçlerini modernize ederek yönetimlerinde verimlilik elde etmektedir. Bunun yanında müşteri memnuniyeti ve finansal sağlık konusunda da önemli faydalar sağlamaktadır. Her işletmenin ihtiyacına uygun şekilde ödeme süreçlerini optimize etmeye imkan tanımaktadır. Böylece işletmeler, rekabetçi iş ortamında tahsilat süreçlerini dijitalleştirerek büyüme yolunda önemli avantajlar elde etmektedir.

Kurumsal Tahsilat Sisteminde En İyisi

Vomsis online tahsilat

İşletmeler için finansal süreçlerde kolaylık sağlamak için hizmet veren Vomsis, Online Tahsilat Sistemi ile firmanızın tahsilat süreçlerinde de en iyisini hizmetinize sunuyor. Vomsis’in kullanıcı dostu arayüzü sayesinde tahsilatlarınızı kolayca yapın. Tahsilatlarınıza ait tüm bilgileri Vomsis sayesinde tek ekranda görüntğleyin. Müşteri bilgileri, taksitler ve işlem durumlarına kadar aradığınız tüm detaylar Vomsis ekranında. Üstelik tüm bu bilgiler arasında kolayca arama ve filtreleme yaparak işlemlerinizi zamandan büyük tasarruf sağlayarak gerçekleştirebilirsiniz. Filtrelediğiniz detayları daha sonra excel’e aktararak raporlama için kullanabilirsiniz. Ayrıca dilediğiniz satıra tıklayarak işlem detaylarını özel olarak görebilirsiniz. Dilediğinizde bu işlemleri tek tuşla iptal edebilirsiniz. Vomsis Online Tahsilat Sistemi’ne tüm POS’larınızı kolayca ekleyebilirsiniz.

Siz de Vomsis ile tahsilatlarınızı güvenli, düzenli ve sistemli bir hale getirmek için hemen web sitemizdeki adımları takip edin. İsterseniz Google Play ya da App Store üzerinden mobil uygulamalarımızla da hemen demo edinebilirsiniz. Vomsis ile alacaklarınızı zamanında tahsil etmenin, nakit akışınızı hızlandırmanın ve tahsilat performansınızı artırmanın keyfini hemen çıkarın. Vomsisin finansal yönetiminiz için sunduğu diğer ürünlerle de tanışarak işletmenizi büyütmeye odaklanın.

Vomsis’i deneyin!

Vomsis'in ayrıcalıklı dünyasını ücretsiz keşfedin.
Hemen Ücretsiz Deneyin

* Deneme süresi boyunca kredi kartı bilgileri alınmaz!