Geçmişten Günümüze Bankacılık ve Açık Bankacılıkta 3. Parti Yazılımların Önemi

• Erdem Gürer

Geçmişten Günümüze Bankacılık ve Açık Bankacılıkta 3. Parti Yazılımların Önemi

Sürekli gelişen teknolojiyle birlikte yapılan her yeni düzenleme, bankacılık sektörü için son derece önemli bir hal almaktadır. Buna bağlı olarak bankacılık ve finansal teknoloji alanlarında her gün yeni kavramlarla ya da yeniliklerle karşılaşabiliyoruz. Örneğin, 2002-2007 dönemi Türkiye’de bankacılık sektörü için yeni yapılandırmalar dönemi olmuştur. Bu dönemde bankacılık sektörüyle ilgili yasal düzenlemelerin, uluslararası standartlara uygun hale getirilmesi çalışmaları başlatılmıştır. Finansal teknolojinin gelişmesiyle birlikte sıkça duyduğumuz ‘açık bankacılık’ kavramı Türkiye’de de bankacılık sektörünü etkisine almıştır. Tüm bankalar dijitalleşmeye başlayan hayatı yakalamak ve müşteri kazanımını arttırmak için teknolojik gelişmelere ayak uydurmaya başlamıştır. Şimdi geçmişten günümüze bankacılık konusunun devamında açık bankacılıkta 3. parti yazılımların önemine değineceğiz. 

Geçmişten Günümüze Bankacılık Sektörü 

Bankacılık sektörünün geçmişi 1600’lü yıllara dayanmaktadır. Geçmişten günümüze bankacılık sektörü farklı ürünler ile müşterilerine hizmet veriyor. Bu ürünler çeşitlilik göstersede temel amaç müşteri taleplerini karşılamaktır. Müşterinin taleplerini karşılama konusunda birbirleriyle yarış halinde olan bankalar, müşteri isteklerini karşılamayı asıl amaç edinirler. Ayrıca müşteri memnuniyetini de en üst seviyede tutarak müşterilerinin diğer bankalara geçmesine engel olmak istiyorlar. Banka terimlerinin karmaşık oluşu müşteri memnuniyetinin azalmasına sebebiyet vermektedir. Dolayısıyla toplum açısından baktığımızda geliri olan herkes finans yönetimine ihtiyaç duymaktadır. İşte bu noktada gelirinin harcamaya, yatırıma ve tasarrufa ne kadarını ayırması gerektiğini bilmeyenler için işler zorlaşmaktadır. Bu anlarda karar vermenize destek olacak 3. parti yazılımlar açık bankacılık sistemiyle etkin hale geldiler.

Açık bankacılık sistemini bankacılık sektörü açısından değerlendirdiğimizde banka müşterilerinin istekleri karşısında zorunlu olarak gelişmek durumundadır. Dolayısıyla bu durum bankaların gelişim hızını artırmasına sebep olmaktadır. Tam bu noktada 3. parti yazılımlar bankalara farklı bir bakış açısı getirmektedir. 3. Parti dediğimiz bu yazılımlar bir bankacı yada finansçı gibi düşünmekten daha çok müşterinin finansal bilgilerini açık, anlaşılabilir, raporlanıp takip edilebilir bir hale getirmektedir. Öte yandan bu uygulamalar çoğunlukla bizlere karmaşık görünen verileri sadeleştirirler. Ayrıca finansal kararlarımızı verirken daha dikkatli almamıza olanak sağlarlar. Bu durum banka açısından müşteri memnuniyetinin zirveye taşınmasına yardımcı olur.

Açık Bankacılıkta 3. Parti Yazılımlar

3. Parti yazılımlar kullanılan ana programdan bağımsız olarak geliştirilen yazılımlardır. Aynı zamanda işletim sisteminden bağımsız üretilen tercihe bağlı olar yazılımlar olarak da bilinir. Üçüncü parti bileşenler, bileşen tabanlı geliştirmenin etkinliği ve geliştirilen özel uygulamaların kalitesini artırmak amaçlı kullanılır.

3. Parti yazılımlardan biri olan Vomsis bir tercüman gibi bankayla müşteri arasında köprü görevini üstlenerek iki tarafında birbirini daha iyi tanımasına yardımcı olur. Bu sayede banka tarafından verilen hizmetin kalitesi artmaktadır. Müşteri açısından düşünecek olursak banka tarafından verilen bilgilerin daha anlaşılabilir oluşu müşterinin banka ile olan iletişimini güçlendirmektedir. Firmanız için kullandığınız tüm banka hesaplarını Vomsis sayesinde tek ekranda görebilirsiniz. Kullandığınız tüm POS’ların raporlarına kolayca ulaşırken online tahsilatlarınızı da en hızlı şekilde yapabilirsiniz. Tüm Vomsis ürünleri, işletmenizin finansal süreçlerini yönetmenizde size zaman tasarrufu ve kolaylık sağlamak için geliştirildi.

Vomsis’i deneyin!

Vomsis'in ayrıcalıklı dünyasını ücretsiz keşfedin.
Hemen Ücretsiz Deneyin

* Deneme süresi boyunca kredi kartı bilgileri alınmaz!