Mail Order Nedir, Nasıl Yapılır?

• Erdem Gürer

Mail Order Nedir, Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ile satın almalar günümüzde oldukça önemli hale geldi. Alışveriş sürecini kolaylaştırmak için pek çok sistem kullanılmakta. Mail order da, hızla gelişen teknoloji karşısında biraz geri plana düşse de halen alışverişlerde tercih edilen yöntemlerden biri. Her sistem gibi mail order’ın da belli başlı avantaj – dezavantajları var. Bunun yanında tercih edilmesini sağlayan sebepler de söz konusu. Biz de bu yazımızda size mail order’a dair merak edilen birçok şeyi cevapladık. Ayrıca bu sistemi daha yakından tanımanızı sağlamaya çalıştık. Mail order’ın ne olduğu, nasıl uygulandığı, alışveriş sürecine neler kazandırdığı gibi soruların cevapları için içeriğimizi okumaya devam edin!

Mail Order Nedir?

Bugün kredi kartımızla POS cihazı üzerinden temassız ödeme, çip ve manyetik okutma yöntemleriyle alışveriş yapabiliyoruz. Bu sistem kredi kartı ile fiziksel mağaza, market ve çeşitli satış noktalarında yaptığımız alışverişin en hızlı ve kolay yöntemi diyebiliriz. Online ödemede ise bu süreç, alışveriş yaptığınız web sitesinde açılan ödeme sayfası üzerinden kart bilgilerinizi girmeniz yoluyla işler. Kart numarası, kartın üzerindeki son kullanma tarihi ve kartın arkasında yer alan güvenlik numarasının (CVV) manuel olarak girilmesinin ardından alışveriş tamamlanır. Mail order, işte bu iki farklı sürecin kesişimini ifade eder; kart bilgilerinin pos cihazına manuel olarak girilmesi.

Kısaca tanımlamak gerekirse mail order, kredi kartının alışveriş sırasında fiziken pos cihazının yanında bulunmadığı durumlarda kullanılan bir yöntemdir. Kartın manyetiğinin çalışmaması, kredi kartı ile ödeme altyapısının olmaması gibi durumlara karşı alternatif olarak tercih edilmektedir.

İşletmelerde Mail Order Nasıl Yapılır?

pos cihazı mail order

Mail order sistemi, işletmeler tarafından iki farklı şekilde uygulanır. Birinde işlem fiziksel pos cihazı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Diğerinde ise ödeme yapacak kişiye gönderilen mail order formunun doldurulması ile yürütülmektedir.

Pos cihazı üzerinden yapılan ödemede kart bilgileri, pos cihazına manuel olarak işlenmektedir. Cihazın üzerinde yer alan tuşlar yardımıyla ödemenin alınacağı kart numarası, son kullanma tarihi ve CVV kodu girilmektedir. Ardından Pos cihazındaki yönlendirmeler takip edilerek ödeme alındıktan sonra makineden çıkan slip işletme tarafından saklanmaktadır.

Diğer sistemde ise işletme, ödeme yapacak kişiye bir mail order formu iletir. Form üzerindeki kişisel bilgiler, kart bilgileri, ödeme tutarı gibi detaylar ödeme yapacak şahıs tarafından doldurulmaktadır. Devamında ödeme yapacak şahsın imzası ve ödeme alan işletmenin kaşesinin eklenmesi ile form tamamlanmaktadır. Bazen işletme, bilgilerin doğruluğundan emin olmak adına form ile birlikte ödeme yapacak şahsın nüfus cüzdanı fotokopisini istemektedir.

Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Alışveriş yapmak için kullanılan her sistemin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Bunları mail order için de hem işletmeler hem müşteriler açısından değerlendirmek mümkündür. Buna göre mail order sisteminin avantajlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  •       Fiziksel bir karta ihtiyaç duyulmadan alışveriş yapılabilir.
  •       Farklı bir şehirden ürün veya hizmet satın alınabilir.
  •       Yüksek meblağlı ve büyük ölçekli satın almalar gerçekleştirilebilir.
  •       Aracısız bir işlem olduğu için yüksek maliyet gerektirmez.
  •       Ödemeler nakit gerçekleştiğinden dolayı borç riski taşımaz.

Dezavantajları ise şunlardır;

  •       İşlem sırasında tüm kart bilgilerinin paylaşılması, güvenlik açığı oluşturur.
  •       Kart bilgileri üçüncü kişiler ile paylaşılma tehlikesi altındadır.
  •       Müşteriler için alınan ürün veya hizmet konusunda dolandırıcılık riski taşır.
  •       Müşterilerine kredi ve taksit imkânı sunmaz.

Mail Order Alternatifi: Online Tahsilat

Online Tahsilat Yapılan İşlemler

İçeriğimize başlarken söylediğimiz gibi mail order, günümüzde popülerliği oldukça azalmış ödeme yöntemleri arasındadır. Bunun en büyük nedeni dijitalleşme sürecinde ödemelerin çok daha güvenli şekilde yapılabilmesini sağlayan yöntemlerin geliştirilmesidir. Bu yöntemlerden biri de online tahsilat sistemidir.

Online tahsilat; şirketlerin müşterilerinden ya da bayilerinden alacaklarını online platformlar aracılığıyla tahsil etmelerini sağlayan bir sistemdir. Kredi kartı, banka kartı ya da sanal kart ile ödeme yapılabilen bu sistem; ödemelerin zamanında, eksiksiz ve güvenli bir şekilde tahsil edilebilmesini mümkün kılar. Ayrıca işletmelerin tahsilatlarını diledikleri her an görüntüleyebilmelerini sağlayarak ödemelerin takibini de kolaylaştırır. Siz de hem mail order’ın risklerini ortadan kaldıracak hem de işlemlerinizi hızlandırıp kolaylaştıracak bir alternatif arıyorsanız, online tahsilat sistemini tercih edebilirsiniz.

Online tahsilat hakkında detaylı bilgi almak için “Online Tahsilat Nasıl Yapılır?” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

 

online-tahsilat-hemen-basla

Vomsis’i deneyin!

Vomsis'in ayrıcalıklı dünyasını ücretsiz keşfedin.
Hemen Ücretsiz Deneyin

* Deneme süresi boyunca kredi kartı bilgileri alınmaz!