2022 Yılındaki 6 Önemli Fintech Uygulamaları

• Erdem Gürer

2022 Yılındaki 6 Önemli Fintech Uygulamaları

Fintech endüstrisi, fintech uygulamaları  ve üretilen yenilikçi çözümler sayesinde son birkaç yılda önemli bir ivme yakaladı ve halen büyümeye devam ediyor. Finans hizmetlerinin hızla dijitalleşmesi, yepyeni modellerin ortaya çıkmasına ve bu alana yapılan yatırımların istikrarlı bir şekilde artmasına ortam hazırladı. Biz de bugün artık kendimizi, her yeni dönemde karşımıza çıkacak fintech trendlerini takip ederken buluyoruz. 2022 yılına merhaba dediğimiz şu günlerde, sizi fintech sektörünün geleceğini belirleyecek trendlerle buluşturmak istedik. Bu içeriğimizin konusu; 2022 döneminin öne çıkan 6 fintech trendi!

Yeni Nesil Fintech Uygulamaları

Dijital Bankacılık Fintech Uygulamaları Vomsis

 

1. Dijital – Mobil Bankacılık

Dijital bankacılık, gözünüze bir yenilik olarak ele alamayacağımız kadar hatırı sayılır bir geçmişe sahip gibi görünebilir. Ancak özellikle nüfusun bir kısmı için oldukça yeni olduğunu söylemek de mümkün. Gençlere kıyasla bankaların dijital süreçleriyle daha az temas eden orta – ileri yaşlı nüfus, pandeminin de etkisiyle dijital bankacılığa maruz kalmış oldu. Bu nüfus için bankacılık işlemlerinin çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılabildiğinin keşfi, 2022’de fintech sektörünü şekillendiren güçlerden biri oldu. Mobil bankacılığa hızla adapte olan tüketicilerin önemli bir yüzdesi, bugün tüm bankacılık işlemleri için dijital platformları tercih ediyor.

Dijital bankacılık kullanımının yaygınlaşması, farklı banka hesaplarının tek platform üzerinden takibini kısa sürede bir ihtiyaç haline getirdi. Bu gereksinimden doğan Vomsis, bankacılık işlemlerini tek platforma taşıyan sistemi sayesinde kullanıcılar için eşsiz bir kolaylık sağladı. İster uygulama ister web üzerinden erişim sağlanabilen Vomsis’te, farklı bankalara ait hesap hareketlerinin tek ekranda görüntülenebilmesi mümkün. Siz de bakiye ve hesap hareketlerinizi tek şifre ile takip ederek bankalardaki iş yükünüzü hafifletecek Vomsis’i keşfetmek için tıklayın.

2. Açık Bankacılık – Online Tahsilat

Açık bankacılık, kişilere özel finansal verilerin doğru şekilde analiz ve takip edilmesini sağlayan işleviyle 2022 fintech trendlerine damgasını vuracak hizmetlerden biri… Bu model, şirketler ile müşteriler arasındaki finansal işlemlerin dijital platformlar aracılığıyla kolayca yapılmasını sağlıyor. Müşterilerin rızası ile paylaşılan finansal veriler ortak bir platformda buluşarak borç almak, ödeme yapmak, parayı yönetmek gibi pek çok amaç için kullanılıyor. Aynı zamanda bu bilgiler daha sonra veri analizi yapmak için de rahatlıkla ve güvenle değerlendirilebiliyor.

Yeni nesil banka asistanı Vomsis, açık bankacılık hizmetleri arasında sunduğu online tahsilat sistemi ile bu kolaylığı yaratan en güvenilir platformlardan biridir. Şirketlerin ana ve alt bayiler ile tüm müşterilerden alacakların kolayca tahsil etmesini sağlayan bu sistem, ödemelerin tüm para birimlerinde yapılabilmesine de olanak tanır. Vomsis’in online tahsilat sistemini daha yakından tanımak ve kolaylıklarla dolu dünyasını keşfetmek için tıklayın.

3. Sanal POS İşlemleri 

Son birkaç yılda tüketicilerin kredi kartı kullanımının artmasına paralel olarak online alışverişlerde de ciddi bir yükseliş meydana geldi. Bu da sanal çözümleri tercih etme konusunda işletmeler için itici güç haline geldi. Dolayısıyla fiziksel mağazalarda kullanılan POS cihazlarına alternatif olarak geliştirilen sanal POS sistemi; küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerin kolayca radarına girdi. 2022 yılına geldiğimizde ise sanal POS sisteminin gelecekte çok daha fazla işletme tarafından tercih edileceğini rahatlıkla görebiliyoruz.  

Vomsis, sunduğu hizmetler arasında yer alan POS rapor sistemi ile sanal POS teknolojisini bir adım öteye taşıyor. Ödemelerinizi bir rapor haline getiren POS rapor; sadece sanal POS’ların değil fiziksel POS cihazlarındaki hareketlerin de takip edilebilmesini sağlıyor. Bu hizmet sayesinde çekimlerinizin hesabınıza geçip geçmediğini, anlaşma haricindeki masraflarınızı, komisyon tutarlarını ve çok daha fazlasını tek bir ekranda görüntüleyebilirsiniz. Raporlama için harcadığınız zamanı ortadan kaldıracak Vomsis POS rapor hizmetini siz de hemen keşfedin.

4. Gömülü Fintech Uygulamaları 

Gömülü finans sistemi, piyasada görünür olduğundan bu yana kolaylığı ve erişilebilirliği ile hem müşterileri hem de şirketleri cezbetmeye devam ediyor. Müşterilerin yaptıkları iş dalındaki finansal hizmetlere erişimini sağlayan sistem, özellikle çevrimiçi alışverişte sağladığı pratiklik ile öne çıkıyor. Kullanıcı dostu uygulamaları ile bağlılık ve güven aşılayan gömülü finans, şirketlere ise kar elde etme fırsatı sunarak çift yönlü memnuniyet sağlıyor. Bu da şirketleri, 2022’de gömülü sistemlere daha fazla yatırım yapma konusunda teşvik ediyor.  

5. Yapay Zekâ Çözümleri 

2022 döneminde fintech uygulamaları gündeminde hayatımıza girebilecek yeni bir kavram var: video bankacılığı. Özellikle COVID-19 pandemisiyle birlikte önem kazanan görüntülü bankacılığın, yapay zekâ çalışmaları ile yükselmesi ve yaygınlaşması bekleniyor. Şirketlerin, müşterilerine temel hizmetleri hızlı ve kaliteli süreçlerle sunabilmek için makine öğrenimi teknolojilerine daha fazla yatırım yapması oldukça yüksek bir olasılığa sahip. Böylece müşterilerin hız ve etkili çözüm beklentisine cevap verecek olan şirketler, daha yüksek müşteri memnuniyeti elde etmeyi hedefliyor.

6. Blockchain Teknolojisi 

Blockchain, kripto para piyasasındaki büyüme ve dijital dönüşümle birlikte kaçınılmaz olarak yeni dönemin en çok talep gören hizmetlerinden biri olacak. Elektronik para birimleri için güvenli bir dijital defter görevi gören blockchain sisteminde, şirketlerin de dahil olduğu ve olacağı bir döneme giriliyor. Bu sistem 2022’de şirketlerin özellikle faturalandırma ve sınır ötesi ödemelerde daha çok tercih edebilecekleri çözümlerin başında gelecek. Deloitte’nin 2021 yılında yaptığı Küresel Blok Zinciri Anketi de bunu kanıtlar nitelikte. Yöneticilerin %76’sı dijital varlıkların önümüzdeki 5 – 10 yıl içinde para birimlerine iyi bir alternatif olacağını düşünüyor (1).

Sizler de yeni nesil fintech uygulamaları ve teknolojilerinden işletmenizi geri bırakmamak adına Vomsis’in yeni nesil çözümleri ile hemen tanışabilir, finansal işlerinizi daha hızlı, daha kolay ve daha uygun fiyatlar ile çözümleyebilirsiniz.

 

Vomsis’i deneyin!

Vomsis'in ayrıcalıklı dünyasını ücretsiz keşfedin.
Hemen Ücretsiz Deneyin

* Deneme süresi boyunca kredi kartı bilgileri alınmaz!