Fintech Uygulamaları: 2022 Yılındaki 6 Önemli Uygulama

• Büşra Nur Kalaycı

Fintech Uygulamaları: 2022 Yılındaki 6 Önemli Uygulama

Fintech endüstrisi, üretilen yenilikçi çözümler ve uygulamalar sayesinde son birkaç yılda önemli bir ivme yakaladı. Bu ivmeyle birlikte hala büyümeye devam ediyor. Finans hizmetlerinin hızla dijitalleşmesi, yepyeni modellerin ortaya çıkmasını sağladı. Ayrıca, bu alana yapılan yatırımların istikrarlı bir şekilde artmasına ortam hazırladı. Bunun en belirgin örneği de şüphesiz fintech uygulamaları olmuştur. Biz de bugün artık kendimizi, her yeni dönemde karşımıza çıkacak fintech trendlerini takip ederken buluyoruz. Sizi fintech sektörünün geleceğini belirleyecek trendlerle buluşturmak istedik. Bu içeriğimizin konusu; 2022 döneminin öne çıkan 6 fintech trendi!

Yeni Nesil Fintech Uygulamaları

Dijital Bankacılık Fintech Uygulamaları Vomsis

 

1. Dijital – Mobil Bankacılık

Dijital bankacılık, bir yenilik olarak ele alamayacağımız kadar hatırı sayılır bir geçmişe sahip gibi görünebilir. Ancak özellikle nüfusun bir kısmı için oldukça yeni olduğunu söylemek de mümkün. Gençlere kıyasla bankaların dijital süreçleriyle daha az temas eden orta – ileri yaşlı nüfus, pandeminin de etkisiyle dijital bankacılığa maruz kalmış oldu. Bu nüfus için bankacılık işlemlerinin çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılabildiği keşfedilmiştir. Bu durum 2022’de fintech sektörünü şekillendiren güçlerden biri olmuştur. Mobil bankacılığa hızla adapte olan tüketicilerin önemli bir yüzdesi, bugün tüm bankacılık işlemleri için dijital platformları tercih ediyor. 

Dijital bankacılığın yaygınlaşması, farklı banka hesaplarının tek platform üzerinden takibini kısa sürede ihtiyaç haline getirdi. Bu gereksinimden doğan Vomsis, bankacılık işlemlerini tek platformda sunması sayesinde kullanıcılar için eşsiz kolaylık sağladı. İster uygulama ister web üzerinden erişim sağlanabilen Vomsis’te, farklı bankalara ait hesap hareketlerinin tek ekranda görüntülenebilmesi mümkün. Siz de bakiye ve hesap hareketlerinizi tek şifre ile takip ederek bankalardaki iş yükünüzü hafifletecek Vomsis’i keşfetmek için tıklayın.

2. Açık Bankacılık – Online Tahsilat

Açık bankacılık, kişilere özel finansal verilerin doğru şekilde analiz ve takip edilmesini sağlayan işleviyle 2022 fintech trendlerine damgasını vuracak hizmetlerden biri… Bu model, şirketler ile müşteriler arasındaki finansal işlemlerin dijital platformlar aracılığıyla kolayca yapılmasını sağlıyor. Müşterilerin rızası ile paylaşılan finansal veriler ortak bir platformda toplanmaktadır. Ardından borç almak, ödeme yapmak, parayı yönetmek gibi pek çok amaç için kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu bilgiler daha sonra veri analizi yapmak için de rahatlıkla ve güvenle değerlendirilebiliyor.

Yeni nesil banka asistanı Vomsis, açık bankacılık hizmetleri arasında sunduğu online tahsilat sistemi ile bu kolaylığı yaratan en güvenilir platformlardan biridir. Bu sistem, şirketlerin ana ve alt bayiler ile tüm müşterilerden alacakların kolayca tahsil etmesini sağlamaktadır. Ayrıca ödemelerin tüm para birimlerinde yapılabilmesine de olanak tanır. Vomsis’in online tahsilat sistemini daha yakından tanımak ve kolaylıklarla dolu dünyasını keşfetmek için tıklayın.

3. Sanal POS İşlemleri 

Son birkaç yılda tüketicilerin kredi kartı kullanımı oldukça artmıştır. Bu duruma paralel olarak online alışverişlerde de ciddi bir yükseliş meydana geldi. Bu da sanal çözümleri tercih etme konusunda işletmeler için itici güç haline geldi. Dolayısıyla fiziksel mağazalarda kullanılan POS cihazlarına alternatif olarak geliştirilen sanal POS sistemi; küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerin kolayca radarına girdi. 2022 yılına geldiğimizde ise sanal POS sisteminin gelecekte çok daha fazla işletme tarafından tercih edileceğini rahatlıkla görebiliyoruz.  

Vomsis, sunduğu hizmetlerden biri olan POS rapor sistemiyle sanal POS teknolojisini bir adım öteye taşıyor. Ödemelerinizi bir rapor haline getiren POS rapor; sadece sanal POS’ların değil fiziksel POS cihazlarındaki hareketlerin de takip edilebilmesini sağlıyor. Bu hizmet sayesinde çekimlerinizin hesabınıza geçip geçmediğini kolayca görebilmektesiniz. Ayrıca anlaşma haricindeki masraflarınızı, komisyon tutarlarını ve çok daha fazlasını tek bir ekranda görüntüleyebilirsiniz. Raporlama için harcadığınız zamanı ortadan kaldıracak Vomsis POS rapor hizmetini siz de hemen keşfedin.

4. Gömülü Fintech Uygulamaları 

Gömülü finans sistemi, piyasada görünür olduğundan bu yana kolaylığı ve erişilebilirliği ile öne çıkmaktadır. Dolayısıyla hem müşterileri hem de şirketleri cezbetmeye devam ediyor. Bu sistem, müşterilerin yaptıkları iş dalındaki finansal hizmetlere erişimini sağlamaktadır. Ancak özellikle çevrimiçi alışverişte sağladığı pratiklik ile öne çıkıyor. Kullanıcı dostu uygulamaları ile bağlılık ve güven aşılayan gömülü finans, şirketlere ise kar elde etme fırsatı sunarak çift yönlü memnuniyet sağlıyor. Bu da şirketleri, 2022’de gömülü sistemlere daha fazla yatırım yapma konusunda teşvik ediyor.  

5. Yapay Zekâ Çözümleri 

2022 döneminde fintech uygulamaları gündeminde hayatımıza girecek yeni bir kavram var: Video bankacılığı. Görüntülü bankacılık özellikle COVID-19 ile birlikte önem kazanmıştır. Devam eden çalışmalarla birlikte, yapay zekâ çalışmaları ile yükselmesi ve yaygınlaşması beklenmektedir. Şirketler, müşterilerine temel hizmetleri hızlı ve kaliteli süreçlerle sunmak için çalışmalar yapmaktadır. Dolayısıyla şirketlerin, makine öğrenimi teknolojilerine daha fazla yatırım yapması oldukça yüksek bir olasılığa sahip. Böylece şirketler müşterilerin hız ve etkili çözüm beklentisine cevap verecektir. Dolayısıyla daha yüksek müşteri memnuniyeti elde etmek de bir hedef haline gelmektedir. 

6. Blockchain Teknolojisi 

Blockchain, kripto para piyasasındaki büyüme ve dijital dönüşümle birlikte yeni dönemin en çok talep gören hizmetlerinden biri olacaktır. Bu sistem, elektronik para birimleri için güvenli bir dijital defter görevi görmektedir. Bu alanda şirketlerin de dahil olduğu ve olacağı bir döneme giriliyor. Bu sistem 2022’de şirketlerin özellikle faturalandırma ve sınır ötesi ödemelerde daha çok tercih edebilecekleri çözümlerin başında gelecek. Deloitte’nin 2021 yılında yaptığı Küresel Blok Zinciri Anketi de bunu kanıtlar nitelikte. Yöneticilerin %76’sı dijital varlıkların önümüzdeki 5 – 10 yıl içinde para birimlerine iyi bir alternatif olacağını düşünüyor (1).

Fintech ve Regülasyon

Tüm bu uygulamalarla birlikte fintech alanında regülasyonların her geçen gün daha çok artacağını söyleyebiliriz. Hızla büyüyen finansal inovasyonun düzenleyici zorlukları ve dengeleme ihtiyacı bunu sektör için zorunlu kılacaktır. Fintech, finans sektöründe teknolojik yenilikler ve dijital çözümler sunarak hız, erişim ve verimlilik sağlar. Bununla birlikte, bu hızlı değişim ve yenilikler, mevcut finansal düzenlemeler ve düzenleyici çerçevelerle uyumlu olmayabilir. Düzenleyiciler, finansal istikrarı korumak, tüketici korumasını sağlamak ve dolandırıcılık gibi riskleri önlemek için düzenlemeleri uygularlar. Ancak fintech’in hızlı bir şekilde evrimleşmesi ve yeni teknolojilerin ortaya çıkması, mevcut düzenlemelerin fintech yenilikleriyle uyumlu olmasını zorlaştırmaktadır. Düzenleyici reaksiyonlar, fintech sektörünün gelişimine ve büyümesine yönelik yanıtları temsil etmektedir. Fintech uygulamaları, kullanıcıların hassas finansal verilerini toplar ve işler. Dolayısıyla, düzenleyiciler veri güvenliği ve özel hayatı koruma konusunda daha sıkı düzenlemeler getirmek durumundadır. Bu süreçte, düzenleyicilerin dikkate aldığı önemli faktörler arasında teknolojik yeniliklerin hızı, risk yönetimi, uyum sağlama ve yenilikleri teşvik etme yer almaktadır.

Sonuç olarak, regülasyon ve fintech arasındaki ilişki sürekli bir etkileşim ve uyum gerektirmektedir. Düzenleyicilerin, finansal yenilikleri teşvik etmek, tüketici korumasını sağlamak, veri güvenliğini korumak ve finansal istikrarı sağlamak için uygun düzenlemeleri oluşturması önemlidir. Bu şekilde, fintech sektörü daha sağlıklı bir büyüme süreci geçirebilir. Böylece finansal hizmetlere erişimde daha fazla fırsat yaratılabilmektedir.

Sizler de yeni nesil fintech uygulamaları ve teknolojilerinden işletmenizi geri bırakmamak adına Vomsis’in yeni nesil çözümleri ile hemen tanışabilir, finansal işlerinizi daha hızlı, daha kolay ve daha uygun fiyatlar ile çözümleyebilirsiniz.

Vomsis’i deneyin!

Vomsis'in ayrıcalıklı dünyasını ücretsiz keşfedin.
Hemen Ücretsiz Deneyin

* Deneme süresi boyunca kredi kartı bilgileri alınmaz!